logo

Do V FESTIVALU CABRIO POLAND:

Newsy

Mały, wielki Fiat
31-05-2016 | Napisał: cabrio

Mały, wielki Fiat

O I Święcie Cabrio w Polsce usłyszy cała Europa, tak jak 3 lata temu usłyszała o Franciszku Kukiole z Bielska-Białej. Wyjątkowy kierowca Fiata 126P z 1980 r. 6 sierpnia pojawi się na zlocie Cabrio Poland w Gnieźnie!

W 2013 r. mówiły o nim polskie media. Założyciel bielskiej galerii „Wzgórze”, kierując się mottem, że człowiek ma tylko jedno życie, wyruszył w podróż dookoła Europy. Objechał kontynent Maluchem i to nie byle jakim, bo 33-letnim, oryginalnym modelem cabrio. Zaplanował, że na rajd poświęci 4 miesiące, tymczasem udało mu się pokonać trasę w niecałe 3! W goglach pilotkach, kapeluszu i z czarnym workiem, który stanowił jego jedyny bagaż, zwiedzał najpiękniejsze miasta europejskie, wzbudzając zainteresowanie tamtejszych mieszkańców. A noclegi? Żadnych luksusów, wystarczyło zakwaterowanie pod gołym niebem, w aucie.
 
Ze Śląska wyruszył na północny-zachód kraju, potem udał się do Niemiec, podróżował przez Danię, Belgię, Holandię i Luksemburg. Odwiedził Francję, Hiszpanię, Portugalię, Włochy, Słowenię, Lichtenstein, Szwajcarię, Austrię i Węgry. Dotarł do Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Macedonii oraz Albanii. Skierował się do Grecji, Turcji, Bułgarii i Rumunii. Po krótkim pobycie w Polsce, zawitał na Litwie, Łotwie, Estonii, a także u naszych sąsiadów Słowaków i Czechów. Zwiedził zakątki Europy małym, niepozornym Fiatem Luxusem, przejeżdżając 20 200 km, spalając przy tym 1600 litrów paliwa! Po powrocie zdradził, że miewał problemy z autem, które czasem zawodziło, jednak finalnie Maluch okazał się niezastąpiony i dzięki niemu mieszkaniec Bielska-Białej spełnił swoje marzenie.
 
Niewiele osób ma odwagę, aby podjąć podobne wyzwanie. Takiej wycieczki Franciszkowi Kukiole może pozazdrościć niejeden właściciel „bezdachowca”. Dlatego I Międzynarodowy Zlot Cabrio Poland 2016 będzie najlepszą okazją ku temu, aby osobiście poznać słynnego kierowcę białego Malucha. Pan Franciszek jest żywym potwierdzeniem zasady: cudze chwalicie, swego nie znacie. Najmniejsze auta często są gotowe są do wielkich wyczynów. Przekonajmy się o tym już 6 sierpnia w Gnieźnie!

powrót

Partnerzy