logo

Do V FESTIVALU CABRIO POLAND:

Newsy

Porozmawiajmy o kabrioletach
16-05-2016 | Napisał: cabrio

Porozmawiajmy o kabrioletach

Wywiad z właścicielem Audi Cabrio 8G

Cabrio Poland: - Na początek chcielibyśmy zapytać, od kiedy pasjonuje się Pan samochodami typu cabrio? Skąd pojawiło się u Pana zamiłowanie do tych pięknych aut?       

Szymon Stawiński:  - Moja historia z cabrio zaczęła się w momencie, kiedy kilka lat temu nastała moda na motocykle. Miało je wtedy wielu moich znajomych, więc i ja zacząłem rozważać jego kupno. Jednak z racji tego, że nie udało mi się znaleźć nic ciekawego, stwierdziłem, że może jednak zamiast motocykla kupię auto cabrio. Moją uwagę zwróciło kiedyś ogłoszenie Audi 80, to był mój pierwszy samochód, więc zacząłem szukać jakiegoś cabrio. I tak przypadkiem znalazłem ten, który mam obecnie, kupiłem go właściwie w stanie agonalnym za niewielkie pieniądze - tak się zaczęła moja przygoda z cabrio.

CP: - Jak długo jest Pan posiadaczem swojego Audi Cabrio? Jaki to dokładnie model, z którego roku? Czy jest to Pana pierwszy samochód tego typu?  

Sz. S.: - Jest to Audi Cabrio 8G typ 89 z 1994 roku, pierwszy model Audi Cabrio jaki wyszedł na rynek. Potocznie dużo osób określa go jako Audi 80 Cabrio, gdyż mają one cechy wspólne. Jestem posiadaczem tego samochodu czwarty rok. Na pewno jest to auto, które wyróżnia się swoim własnym stylem.    
Jeśli chodzi o posiadaczy Audi Cabrio w Polsce, jest to niewielka grupa osób i wszyscy się znamy. Ale jeśli rozmawiamy konkretnie o moim modelu, myślę, że z pewnością plasuje się w pierwszej dziesiątce w Polsce.

CP: - Czy może nam Pan przybliżyć historię swojego auta oraz opisać je? Jakie przeszło modyfikacje? Które elementy czynią Pana Audi Cabrio szczególnie wyjątkowym?

Sz. S.: - Samochód przeszedł ogromną ilość modyfikacji, gdyż jak wspomniałem na początku - był w bardzo złym stanie. Auto zainteresowało mnie ze względu na to, że jest to topowa wersja cabrio z tamtego okresu. Ma silnik 28V6 174 konie, automatycznie otwierany dach, klimatyzację, krótko mówiąc – rarytas. Początkowo miał automatyczną skrzynię biegów, teraz ma manualną, ale z pewnością jest to auto nietuzinkowe, większość jeżdżących w Polsce tego typu aut ma silnik o pojemności 2,3 albo 2,0, 2,6 jest już zdecydowanie dużo mniej, a najmniej i zarazem najczęściej poszukiwane przez kolekcjonerów czy pasjonatów to 2,8.                  
Przez cały sezon jesienno-zimowy koncentruję się na zbieraniu funduszy i części, nadal jestem w trakcie przebudowy i ulepszania auta, mimo iż już zebrało sporo pozytywnych opinii.

CP: - Czy jest to Pana jedyny samochód, którym przemieszcza się Pan także na co dzień?              

Sz. S.: - Mojego cabrio traktuję jako auto weekendowe, nie przemieszczam się nim na co dzień, jeżdżę nim głównie na zloty. Jest to moje czwarte auto, w kolekcji posiadam też między innymi zakupiony niedawno Volkswagen Golf II. Być może w przyszłym roku zacznę rozglądać się za kolejnym.

CP: - Jakie wydarzenia oraz zloty uświetniało już Pańskie Audi? Czy należy Pan do jakiegoś klubu zrzeszającego miłośników kabrioletów?           

Sz. S.: - W zeszłym roku odwiedziłem sporo zlotów, dwa lata temu także, auto zdobyło w tym czasie kilka nagród. Od zeszłego roku, kiedy uzyskało już swoje docelowe oblicze (choć w tym roku przeszło jeszcze drugą gruntowną przemianę) należy do znanej i cenionej w Polce i za granicą grupy Raceizm, który zrzesza miłośników tuningu, organizuje zloty, prowadzi forum. Samochody muszą być zbudowane w odpowiednim stylu – stylu „stance’owym” czyli szeroko i nisko, z mocno spasowanymi kołami, ciasną przestrzenią w nadkolach. Jeśli chodzi o przyjmowanie aut, jest to bardzo wymagająca grupa, muszą być one naprawdę na bardzo wysokim poziomie i nie mówię tu tylko o budżecie, choć jak wiadomo – za modyfikacjami stoją też pieniądze. Jest jednak spora ilość samochodów zrobionych niewielkim kosztem, ale ze smakiem, albo z ciekawym pomysłem. W tym roku brałem udział w zlocie organizowanym przez Raceizm, byłem też na The Best Of, czyli zlocie najlepszych aut 2015 roku, który organizuje Mapet Tuning, czy na Jurassic Cars Party. Miałem przyjemność uczestniczyć w wielu fajnych, dużych zlotach, ale jeżdżę też na te organizowane lokalnie, gdzie przybywa sporo znajomych. Staram skupiać się na imprezach reprezentujących wysoki poziom.

CP: - Jakie są Pana zdaniem największe atuty posiadania samochodu typu cabrio? Jak zachęciłby Pan innych kierowców, że jest to świetny pomysł?

Sz. S.: - Cabrio jest uniwersalne, ale nie jest samochodem dla wszystkich. Trzeba mieć odpowiednie nastawienie do siebie i przestrzeni, która znajduje się wokół oraz liczyć się z tym, że tak naprawdę każdy kabriolet zwraca na siebie uwagę i ściąga wzrok przechodniów. Tym bardziej, jeśli auto podobnie jak moje poddane jest różnym modyfikacjom. Z pewnością jednak cabrio daje dużo frajdy, gdy przychodzi sezon letni. Nie ma nic piękniejszego, niż przejażdżka z otwartym dachem i wiatrem we włosach. Można to trochę porównać z jazdą motocyklem, jednak w jego przypadku przyjemność płynie raczej z szybkości, natomiast w cabio możemy delektować się otaczającą nas przyrodą, można dużo więcej zobaczyć i na tym między innymi mi zależało. Myślę, że to główny powód, dla którego wybrałem cabrio. Znam jednak osoby, które raczej nigdy nie zdecydują się na taki samochód, bo nie chcą przyciągać uwagi.          
Uważam też, że auto typu cabrio świetnie sprawdzi się w codziennym użytku. Na rynku dostępne są obecnie bardzo dobre kosmetyki i preparaty do pielęgnacji samochodów, więc nawet posiadanie dachu winylowego nie jest przeszkodą w codziennym użytkowaniu takiego samochodu. Często słyszę pytania, czy w tym aucie nie jest zimno w zimę. Odpowiedź brzmi nie – w samochodzie jest bardzo ciepło nawet w chłodne dni, wszystkie cabrio mają dobre ogrzewanie, gdyż konstruktorzy brali pod uwagę różne warunki pogodowe. Można więc stwierdzić, że cabrio to samochód, który z pewnością sprawdzi się o  każdej porze roku.

CP: Dziękujemy za rozmowę!

Szymon Stawiński
Audi Cabrio by stawsz    

https://www.facebook.com/AudiCabriobystawsz
http://www.areu9ted.com


powrót

Partnerzy